Oto Kasko Sigortası

OTO SİGORTALARI

Kasko

Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır. Araç kasko sigortası karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.

Standart Teminatlar

-          Aracın çarpması, çarpışması, devrilmesi, yanması

-          Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs nedeniyle kısmi hasara maruz kalması

-          3.sahıslar nedeniyle araca gelecek zararlar

-          Grev lokavt terör ve halk hareketleri sonucu oluşan zararlar

-          Sel ve su baskını zararları

-          Sigara ve benzeri maddelerin teması sonucu oluşan zararlar

-          Çekme, çekilme zararları

-          Kemirgen hayvanların araca vereceği zararlar

Ek Teminatlar

-          Deprem, fırtına, dolu zararları,

-          Anahtar kaybı teminatı

-          Özel Eşya Teminatı

-          Anahtarın gasp veya çalınması suretiyle kaybı

-          Otoparka ve valeye belge ile teslim edilen araçların çalınması

-          Mini onarım

-          Şoför ve Yolcu Koltuk Ferdi Kaza

-          Artan Mali Mesuliyet

-          Asistans


Kasko Sigortasında Başlangıç ve Bildirim Süreleri

Kasko sigortası ödemenin yapıldığı tarihte başlar. Eğer poliçe tutarı taksitle ödenecekse peşinatın ödendiği gün sigorta başlar. Kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Kasko sigortasında, sigorta ettiren araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür. Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacı hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.

 

İhtiyari Mali Mesuliyet

Geleneksel Trafik Sigorta'larının güvence limitleri sınırlıdır. Trafikte seyrederken üçüncü şahıslara karşı olan sorumluluk ile yüksek limitlerle güvence altına alınmasını isteyen bir araç sahipleri veya otobüs ya da minibüs gibi araçlarla seyahat hizmetleri veren firmaların  ayrıca İhtiyari Mali Mesuliyet - Ferdi Kaza Sigortası yaptırılması düşünebilir. Özellikle toplu taşıma yapan seyahat şirketleri, daha büyük riskler ve sorumluluklarla karşı karşıyadır. Trafik Sigortası'nın yetersiz kaldığı durumlarda, İhtiyari Mali Mesuliyet - Ferdi Kaza Sigortası devreye girecek ve maddi sonuçları en ağır sorumlulukları üstlenecektir. İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı; zorunlu trafik poliçesi ile aynı risklere karşı teminat sağlamakta olup, zorunlu trafik poliçesi limitlerinin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girmektedir.

You are here Hizmetlerimiz Oto Kasko Sigortası

Hoşdere Caddesi No:124/12 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon: (0.312) 447 8 444   |   Faks: (0.312) 447 8 445
E-Posta: bilgi@vasasigorta.com.tr